rice and beans cheap
fish relatively cheap compared to pop eyes
can you like survive off just rice and beans because I might do that
If nothing can get you to drink water, working out regularly will
There’s no way you’ll wanna drink soda when you hydrate while lifting weights
can you like survive off just rice and beans because I might do that
i did for a few years .
i wouldnt recommend it tho . If u tryna go vegan add cauliflower and mushrooms to your diet (u can do so much with cauliflower bra)
i did for a few years .
i wouldnt recommend it tho . If u tryna go vegan add cauliflower and mushrooms to your diet (u can do so much with cauliflower bra)
I've had cauliflower rice and it's okay
why wouldn't you recommend it?
I've had cauliflower rice and it's okay
why wouldn't you recommend it?
its just not enough nutrients.
and u can literally make faux meat with cauliflower lol i was making "chicken" sandwiches . f***ing sweet and sour "chicken " all kind of fire s*** . its the ultimate vegetable
its just not enough nutrients.
and u can literally make faux meat with cauliflower lol i was making "chicken" sandwiches . f***ing sweet and sour "chicken " all kind of fire s*** . its the ultimate vegetable
Oh so you got sick or something?
I didn't know that, and it's good?
Oh so you got sick or something?
I didn't know that, and it's good?
i wouldnt say sick but i was super skinny . unless your just poor i wouldnt recommend it and hell yea bro i went thru like 3 heads of that s*** in a week . Tons of easy to do recipes on youtube .
My wife and I have meal prepped pretty much every week for 4 years now
Lost 60 lbs in the first two years and I have probably saved $4000.00 or so
Cook for yourself and use fresh ingredients.
It might seem expensive at the grocery store, but you can get a weeks worth of fresh produce and meat along with any other ingredients for less than eating fast food. It's going to automatically be healthier because it's easier to cook with restraint as opposed to eat with restraint. Make smaller and more balanced portions and use normal amounts of butter and salt and you're already eating healthier.
Can vouch for this
It can sting seeing like $80 at the grocery store, but that much food will usually last a couple weeks at least, assuming you only shop for yourself
It definitely ends up being way cheaper than eating out all the time, even fast food